Hodowla kotów kartuskich Chartreux

Koty Kartuskie Chartreux to najstarsza rasa hodowana w Europie.

 Pochodzą z Francji. Możliwe, że był najbardziej powszechną rasą we Francji. Wedługl legend przodkami kotów kartuskich są dzikie koty górskie z rejonu dzisiejszej Syrii, które zostały sprowadzone do Francji przez krzyżowców w XIII wieku, spośród których wielu wstąpiło do zakonu kartuzów.

Koty kartuskie prawdopodobnie zostały sprowadzone do Francji z Afryki w XV wieku przez mnichów z zakonu kartuzów. Pierwsza udokumentowana wzmianka o rasie została sporządzona przez francuskiego przyrodnika Buffona dopiero w XVIII wieku. Populacja kotów kartuskich zmniejszyła się znacznie podczas I wojny światowej. Na szczęście działania europejskich hodowców tej rasy pozwoliło na odbudowanie tej rasy.

kot kartuski hodowla kociaki mioty chartreux cats kitten breed

O Rasie Chartreux

Budowa kota rasy chartreux jest bardzo podobna do kota brytyjskiego krótkowłosego.

Charakterystyczną różnicą między tymi rasami jest budowa głowy kota: u kota brytyjskiego jest bardziej okrągła, a u kota kartuskiego wpisana w trapez. Ponadto kot kartuski powinien mieć nos prosty, bez wyraźnego stopu w przeciwieństwie do kotów brytyjskich krótkowłosych, które tę cechę odziedziczyły w procesie kształtowania rasy po kotach perskich.

Budowa

O Rasie Chartreux

Są to koty bardzo inteligentne, łatwo się uczące, np. włączania radia, otwierania zamków drzwi. Nawet jako dorosłe osobniki uwielbiają zabawę, potrafią aportować w taki sam sposób, jak pies. Koty kartuskie szybko reagują, a ze względu na wyjątkową łowność, są bardzo cenione przez rolników francuskich.

Koty kartuskie zwykle wiążą się z jedną osobą i często chodzą za nią po całym domu. Nie są agresywne, są dobre dla dzieci i innych zwierząt. Przepadają za pieszczotami.

Koty kartuskie miauczą bardzo rzadko, za to bardzo głośno mruczą. Niektóre wydają nawet szczebiotliwe dźwięki.

 

Charakter

Dla mnie osobiście miłość życia i  pasja. Od zawsze lubiłam zwierzęta, jednak gdy kiedyś na zdjęciu zobaczyłam szarego kota z pięknymi bursztynowymi oczami to zakochałam się na dobre. Od początku wiedziałam, że nie jest to kot brytyjski tak często mylony z Kartuzami, ani też kot rosyjski który oczy ma zielone. Rozpoczęłam więc poszukiwania tej niezwykłej rasy. Pytałam znajomych. Szukałam w internecie i Bingo! Kot rasy chartreux. Po drodze odnalazłam Jeszcze Koraty które są również bardzo podobne. Ale do innych ras niebieskich kotów wrócę innym razem.

Po wnikliwszej lekturze okazało się ze nie dość że są piękne to jeszcze mają cudowny charakter jak się okazało później, to wszystko co o nich piszą to prawda, ale trudno jest opisać to co dają od siebie gdy się z nimi przebywa. Są niesamowicie miłe, przyjacielskie, po prostu lubią ludzi. Ufają nam, chcą być przy nas. Kot Chartreux porównywany jest do psów. Czy to prawda że to Koto-Psy? Można tak powiedzieć. Przychodzą na zawołanie, gwizdanie lub inny sygnał do którego są przyzwyczajone. Lubią nasze towarzystwo. Oczywiście żeby się przekonać trzeba je po prostu poznać.

 

kot kartuski hodowla kociaki mioty chartreux cats kitten breed
koty kartuskie rasowe hodowla kociaki niebieskie rasa chartreux cats kittens breed

© 2017 created with webwavecms.com

koty kartuskie rasowe hodowla kociaki niebieskie rasa chartreux cats kittens breed