koty kartuskie rasowe hodowla kociaki niebieskie rasa chartreux cats kittens breed

© 2017 created with webwavecms.com

koty kartuskie rasowe hodowla kociaki niebieskie rasa chartreux cats kittens breed
Hodowla kotów kartuskich Chartreux

Koci Świat - czyli odpowiedzi na pytania dla miłośników kotów oraz nowych właścicieli kociaków Chartreux

Dużo rozmawiam z przyszłymi właścicielami Kotków Kartuskich z naszej hodowli 
De Manzana*Pl mieszczącej się w pobliżu Gdańska. Podczas nich pada wiele pytań związanych min.: z dietą, rasą Chartreux, opieką, przygotowaniem do zmiany domu itp.
Postanowiłam zebrać odpowiedzi na nie w jednym miejscu tak abyście mogli zawsze wrócić do nich, ponieważ na samym początku jest dużo nowych informacji i nie wszystko można zapamiętać. Opowiem o kilku podstawowych kwestiach w krótkiej formie, checklistach oraz porównaniach produktów. Nadmieniam, iż piszę tylko z własnego doświadczenia i moich kotów, o tym czego próbowaliśmy, co sprawdza się u nas a co nie, a także opieram się na wiedzy innych hodowców, behawiorystów oraz lekarzy weterynarii. 

WYPRAWKA DLA KOTA
Jak przygotować się na przyjęcie do domu nowego kociego członka rodziny.

Czym i jak karmić koty

         W oczekiwaniu na swojego wymarzonego kotka, chcemy jak najlepiej przygotować się na jego przybycie 
oraz stworzyć mu w naszej domowej przestrzeni jak najbardziej dogodne warunki. 
Jesteśmy ciekawi z czego korzystał w dotychczasowym domu. Gdzie spał, czym lubi się bawić, czy potrafi 
korzystać z kuwety a także co jest jego przysmakiem.
Pierwszą kwestią jest to w co koniecznie musicie się zaopatrzyć, a co nie jest konieczne ale może się przydać. 

Stworzyłam dla Was Listę MUST HAVE Co musisz mieć dla Kociaka: 
Miseczki 2 szt do jedzenia i picia, Kuweta, Żwirek, Transporter
Cążki do pazurków, Karma mokra i sucha i Dużo miłości!

Odbierając kociaka z naszej hodowli otrzymasz także małą wyprawkę.
I to w zasadzie tyle. Cała reszta to dodatki, możesz też kupić:
Drapak, Zabawki, Legowisko, Szelki, Nasuwają się zapewne pytania: Do czego kociak jest przyzwyczajony? Jaka ma być kuweta i jaki wybrać żwirek? Jaką kupić karmę i ile razy kot powinien jeść? Gdzie postawić miski i kuwetę no i gdzie będzie spał?

Na te pytania pokrótce odpowiem osobno pod każdym tematem, aby łatwiej było je znaleźć.

         Zestawiłam w tym miejscu kilka propozycji i zasad dotyczących karmienia kotów. 

Koty kartuskie to rasa która sporo pije więc trzeba pamiętać o tym żeby miska z wodą nigdy nie była pusta, a woda w niej zawsze była świeża ponieważ koty kartuskie są wrażliwe jeśli chodzi o tą kwestię i nawet lekko zabrudzonej wody nie będą już piły. 

Co do karm, przedstawione pozycje są sprawdzone przez nas i nasze koty, wszystkie z nich nasze koty chętnie jedzą, nie każde są jednak dostępne w każdym sklepie stacjonarnym. Rynek karm jest szeroki, a wybór może wydawać się kłopotliwy, stojąc przed półką w sklepie bądź przeglądając strony sklepów on-line możemy mieć dylemat, bo co wybrać z tak wielu dostępnych pozycji, pięknych opakowań, dlatego zestawiłam ogólne zasady na co zwracać uwagę przy wyborze karmy dla swojego pupila. Przede wszystkim czytajmy skład. 

Szczególnie jakość karmy jest ważna w utrzymaniu zdrowia naszego kota, jesteśmy bowiem wszyscy tym, co jemy. Koty to zwierzęta z natury mięsożerne i to właśnie powinno być podstawą ich diety. Unikamy więc karm które w swoim składzie mają np 4% mięsa, może to powodować nie tylko dyskomfort kota, ale także prowadzić do poważnych chorób i dolegliwości z powodu niedoborów i jedzenia niedopasowanego do naturalnych funkcji trawiennych kotów. 

Ważne jest też to żeby urozmaicać dietę i co jakiś czas zmieniać karmę aby lepiej zbilansować składniki dostarczane naszym podopiecznym. Robimy to stopniowo mieszając końcówkę dotychczasowej karmy z nową. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy jak biegunka, zaparcia, złe samopoczucie, drapanie, załatwianie się poza kuwetą, nadmierne wylizywanie się, najlepiej odstawić nową karmę i skonsultować się z hodowcą lub lekarzem. Co jest jeszcze ważne to stałe pory posiłków i nieprzekarmianie kotów, nadwaga u kotów to nie tylko trudność w poruszaniu się ale także zaburzenia hormonalne i choroby, dopasowujemy więc ilość karmy do wieku, trybu życia kotów i wagi. Dobrze te przed posiłkiem pobawić się przez chwilę z kotem aby zainicjować coś na kształt polowania. generalnie polecam bawienie się z kotem, jest to ważna część budowania relacji z nim i aktywność fizyczna, która jest bardzo ważna do prawidłowego rozwoju i komfortowego życia.